Ürünler

Çubuklu Değirmenler

Genellikle 2mm altı ürün elde edilmek istenildiği zaman çubuklu değirmenler tercih edilmektedir. Değirmen içersinde değirmen gövdesinin dönmesi ile birlikte çarpma ve sürtme kuvvetleri oluşmaktadır. Çubuklar çizgisel temas yüzeyi ile bu kuvvetleri iletir. Bu şekilde değirmen içerisinde kırma ve öğütme kuvvetlerinin bir dağılımı sağlanır. Çubuklu değirmenlerde kırma kuvvetleri her zaman öğütme kuvvetlerinden daha fazla olduğu için, değirmen artık gelişmiş bir kırıcı gibi davranmakta, kırıcıların ulaşamadığı tane boyutlarına malzemeyi indirebilmektedir. Genellikle 200 mikrona kadar istenilen ürün boyutlarında çubuklu değirmenler kullanılabilir.
 
Değirmen büyüklüğünü tespit edebilmek için öncelikle gerekli olan faktörler, besleme tane boyutu , ürün tane boyutu , cevherin özellikleri, saatlik istenilen kapasite ve kullanılacak proses devre türüdür.
 
 
Bizler müşterilerimiz ve danışmanlarımız ile birlikte gerekli değirmen büyüklüğünü birlikte hesaplamak ve öğütme devresini optimize etmeye çalışmaktayız.
 
Yaş sistemlerde en yaygın olarak çelik astar kullanılmaktadır. Lastik astar çubukların saplanmasına olanak tanıdığı için fazla tercih edilmemekte olup, bazı durumlarda aynaların çelik astar, gövdenin orta kısmının lastik astar ile kaplandığı uygulamalar mevcuttur. 
 
Kuru sistemlerde ise değirmen içerisi komple çelik astar ile kaplanmaktadır. Kullanılacak astar mangan alaşımlı olması darbe dayanımı açısından önemli bir özellik olup, alaşımdaki krom yüzdesi de aşınma dayanımını arttıran etkenlerden bir tanesidir.
 
Kullanılacak astar türünün belirlenmesi genellikle müşteri isteği doğrultusunda olmakla birlikte, üretilecek değirmeni astarsız olarak sevk etmemiz de mümkündür. Bu şekilde son kullanıcı istediği sağlayıcıdan istediği astar tipini değirmen kaplayabilmektedir.